Yeni Doğan Kıyafetleri Çeşitleri Ve Genel Özellikleri

 

Genel manada yeni doğan kıyafetleri oldukça geniş bir çeşit yelpazesine sahiptir. Özellikle uzun bir hamilelik süreci geçirmiş olan anneler yeni doğan kıyafetlerine oldukça önem vermektedir. Bu durum yeni doğan kıyafetlerinin seçimi oldukça önemli kılmaktadır.

Bebekler ile doğrudan temas eden kıyafetler sağlıklı olmaları zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Bu sağlıklı olma zorunluluğu bebeklerde çeşitli cilt sorunların yaşanmaması ve oluşacak olan cilt sorunlarının önüne geçmek için oldukça büyük bir öneme ne sahip olmasıyla göze çarpmaktadır.

Yeni Doğan Kıyafetleri Çeşitleri 

Genel olarak kız ve erkek bebekler için iki ana gruba ayrılan yeni doğan kıyafetleri özellikle bu iki ana odak etrafında şekillenmiştir. Kız ve erkek bebeklerin giysilerini birbirinden ayıran en önemli nokta renktir.

Erkek bebeklerde siyak ve özellikle mavi ön plandayken kız bebeklerde ise kırmızı ve özellikle pembe ön plandadır. Diğer yandan kızların etek erkeklerin pantolonu ağırlıklı olarak giymesi de bu arımın gözle görünür taraflarındadır.

Zıbın, yeni doğan atlet, içlik ve kilotlu çorapta yeni doğan kıyafetleri çeşitlerindendir. Bu giysi modelleri neredeyse her yeni doğan bebeğin giydiği ve oldukça yaygın olarak kullanılan giysilerdir.

Yeni Doğan Elbiseleri Maliyeti 

Genel durumda yeni doğan giysilerinin oldukça geni bir çeşitlilik ve üretici marka çeşitliliğine sahip olması her bütçeye uygun yeni doğan kıyafeti bulmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Yeni doğan kıyafetleri daha büyük yaş çocuk kıyafetlerine göre daha pahalı bir fiyatlandırılmaya sahiptir.

Bu durumun ana sebebi ise işlenmesi daha zor olan küçük giysiler olması ve yeni doğan bebeklerin cildine zarar vermeyecek olan doğal ve pahalı sayılabilecek ana malzemelerden üretilmesidir.

Diğer yandan özellikle ucuz maliyetli bebek kıyafetleri bebeklerinizde oldukça ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu duruma dikkat emek hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça akıllıca bir hamle olarak göze çarpmaktadır.

Sağlıklı Yeni Doğan Kıyafeti Seçmek 

Sağlıklı şekilde yeni doğan kıyafeti seçmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri kıyafetin hangi maddeden yapıldığına bakmaktır. Küçük bebekler için uzmanlar tarafından önerilen yegâne madde pamuktur. Pamuklu giysileri tercih etmek bebeğinizin cildinin tahriş olmasını önlemek için yapacağınız en akıllıca hamle olacaktır.

Özellikle polyester ve naylon ana bazlı giysiler yeni doğan bebeklerin oldukça hassas olan ciltlerinde tahrişe ve pişiklere sebebiyet verebilmektedir. Bu duruma dikkat edilmezse kalıcı yara izleri ve cilt lekeleri bebeğinizin hayatı boyunca yanında olacaktır.

Diğer bir sağlıklı tekstil maddesi ise doğal kumaşlardır. Bebek giysilerinde pek fazla kullanılmayan doğal kumaş ürünlerini kendiniz diktirebilir veya nadir olan bu giysileri araştırarak bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Kıyafetleri Nasıl Satın Alınır 

Genel durumda klasik git gör satın ala taktiğine ek olarak içinde bulunduğumuz internet çağı sayesinde internet üzerinden yeni doğan bebeklerine giysi almak oldukça kolaylaşmış durumdadır. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde ürüne dair neredeyse her özelliği görebilmeniz bebeğiniz için en iyi ve en güveni tercihi yapmanız için oldukça büyük bir fırsat sunmaktadır.

Buna ek olarak neredeyse milyonlarca çeşit internet sitesi platformlarında satın alınmayı beklemektedir. Klasik git al yönteminde oldukça az çeşit içerisinden satın alım yapmak zorunda olmak ve buna ek olarak alacağınız kıyafetin ne tür özelliklere sahip olduğunu bilmemek size yanlış tercihler yaptırabilmektedir.

Diğer yandan fiyatlandırma olarak internet sitesi platformları belirli giderlerden muaf oldukları için klasik dükkân işletmelerine göre çok daha uygun bir fiyatlandırma ile satış yapmaktadır. Bu durum kullanıcılar ve müşteriler tarafından oldukça olumlu geri dönüşler almayı başarmış bir konumdadır.

Bu durma ek olarak oldukça kaliteli hizmet veren klasik işletmelerden yapacağınız alışverişlerde iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu seçimlerde ana odak dikkatli olmaktır.

Yeni Doğan Kıyafetleri Yorumları 

Genel olarak yeni doğan kıyafetlerinin yorumları bağımsız ve tarafsız olarak sayılabilecek internet sitelerinde mevcuttur. Bu yorumlara bakarak herhangi bir ürün hakkında fikir edinebilir ve edindiğiniz fikir doğrultusunda ilerleyebilirsiniz.

Özellikle tecrübeli anneler tarafından yapılan bu yorumları dikkate almak sizin ve bebeğiniz için oldukça yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Bu tarz sitelerde bulunan geri dönüş bildirimleri, yorumlamalar ve puanlamalar sayesinde en iyi tercihi yapmanız mümkündür.

En Çok Kullanılan Yeni Doğan Kıyafetleri 

En çok yeni doğan kıyafetleri hiç şüphesiz birkaç tanedir ve neredeyse bu giysileri kullanmadan yeni doğan bebek giydirmek oldukça zordur. Bu giysiler şunlardır;

Tulum

Zıbın

Eldiven

Şapka

Önlük

Pantolon

Külotlu çorap

Yelek

Tulum

Tulum özellikle yeni doğan bebeklerin sıcak tutulması ve kendine bilmeden zarar vermemesi için oldukça sık bir şekilde kullanılan giysilerden. Hastane çıkışı giysi setinde de verilen tulum neredeyse her yeni doğan annesi tarafında bebeğine giydirilmektedir.

Zıbın 

Zıbın özellikle bebeklerin bezlerinin sabit durması ve herhangi bir kazaya yol açılmaması için oldukça önemli bir giysidir. Yeni doğan çağından yaklaşık iki yaşına tuvalet çocuk tuvalet eğitimi alana kadar oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Diğer yandan özellikle tecrübeli anneler zıbınları çok daha uzun süre kullanmanın daha yararlı olduğunu söylemektedir. Uzman araştırmaları da özellikle erkek bebeklerde zıbın kullanımının oldukça yararlı olduğunu söylemektedir.

Eldiven 

Eldiven yeni doğan çocukların dışarı çıktığında eli üşümesin diye de kullanılırken esas kullanım amacı yeni doğan bebekleri tırnakları ile kendine zarar vermesini önlemektir. Yeni doğan bebekler farkında olmadan tırnakları ile özellikle gözlerine oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Eldiven kullanmak özellikle ilk altı aylık sürede sizin ve bebeğiniz için oldukça yararlı olacaktır.

Şapka 

Şapkalar soğuk havalarda bebeklerinizin kafalarının üşümemesi için kullanılmaktadır. Buna ek olarak oldukça tatlı ve şık görünmesi sebebiyle de sık sık anneler tarafından kombin oluşturmak için kullanılmaktadır.

Önlük 

Özellikle 0-9 ay yeni doğanlarda yemek yedirme işlemi oldukça zorlu ve bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Önlük bebeklerinize yemek yedirirken herhangi bir kaza anında bebeğinizin giysisinin kirlenmesini önlemek için kullanılmaktadır.

Oldukça yaygın kullanılan önlük bebeklerde yaklaşık olarak iki yaşına kadar yoğunlukla kullanılmaktadır.

Pantolon 

Pantolon özellikle erkek çocuklarda tercih edilse de kız çocuklarda da oldukça sık tercih edilen bir bebek giysisidir. Pantolonlar çocuklarınızın bacaklarının sıcak tutulmasında oldukça iyi bir rol oynar. Lakin sıcak yaz aylarında bebeğe uzun süre giydirilmesi pişiklere sebebiyet verebilmektedir.

Külotlu Çoraplar 

Külotlu çoraplarda tıpkı zıbınlar gibi bebek bezlerinin yerinde durmasına ve herhangi bir kazaya sebep olmasının önüne geçmekle görevlidir. Buna ek olarak sıcak tutma özelliği de bulunan külotlu çoraplar kış aylarında sık sık tecrübeli anneler tarafından tercih edilmektedir.

Yelek 

Yelekler son yıllarda oldukça sıklıkla kullanılan bebek giysilerinden çeşitlerinden biri olmasıyla dikkat çekmektedir. Buna ek olarak bu talebi karşılamak için firmalar tarafından oldukça fazla çeşitte bebek yelekleri üretilmektedir. Bebek yeleklerinin ana görevi bebeklerinizin üst kısım giysilerinin yamasını önlemek ve sıcak tutmaktır.

Lakin bu görevlerinin yanı sıra yeni doğan anneleri özellikle son yıllarda bebeklerini süslerken oldukça sık bir şekilde bebek yeleklerini kullanmaktadırlar. Bu durum beraberinde bebek yeleklerinin oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılmasını getirmektedir.

 

Önceki İçerikHamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikMüslin Örtüsü
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali