Bebeklerde öksürük oluşması halinde bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Ayrıca bazı durumlarda boğazda ya da solunum yollarındaki tahrişler nedeniyle de öksürük meydana gelebilir. Sürekli öksürük halinde annelerin yapması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunlar;

-Eğer bebeklerde öksürük balgamlı bir öksürük halinde ise annelere öksürük şurubu önerilmez. Çünkü öksürük bebeklerde balgamın sökülüp atılmasını sağlar. Çocuk öksürürken yüzükoyun şekilde dizinize yatırarak, sırtına hafifçe vurup balgamın çıkmasını sağlayabilirsiniz.

-Bebeğinizi yatırmadan önce boğazını yumuşatacak ılık bir şeyler içirebilirsiniz. 18 aylıktan büyük çocuklarda öksürük için ılık su içerisine eritilmiş bal ve limon suyu katıp, içirebilirsiniz.

-Öksüren bebeklerin odasında nemli bir havanın bulunması önemlidir. Bu nemli hava bebeğin boğazının yumuşamasını sağlar.

– Odanın fazla sıcak ve kuru olmamasına da dikkat etmek gerekir.

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK NEDEN OLUŞUR?

Öksürük bebeklerde farklı nedenlerden ve rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Öksürük asıl olarak akciğer enfeksiyonlarındaki ya da solunum yollarındaki bir balgam oluşumunun sökülmesi için gerekli olmaktadır. Bebeklerde görülen ve kuru öksürük olarak bilinen öksürük türleri pek önemli bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Sadece yenilen bir yiyecek sonrasında gıcıklı öksürük olarak görülebilir.

Bebeklerde en fazla görülen öksürük türü ise soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürüktür. Bu tür öksürükler burun akıntısının solunum borusunu tahriş etmesi nedeniyle oluşmaktadır. Eğer bebeklerin bulunduğu ortam kirli ve boğazı tahriş edici bir ortam ise bu durumda da öksürük görülebilir.

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK DOĞAL YÖNTEMLER İLE GEÇER Mİ?

Bebeklerde öksürük oluşumu halinde doğal yöntemlere başvurulabilir. Hafif bir öksürük problemini ilaçlar yerine bitkisel yöntemler ile gidermek elbette iyi bir yöntem olacaktır. Ama doğal yöntemleri deneyebilmek için bebeklerin belirli bir yaş seviyesine gelmiş olması gerekir. Aksi halde bebeklerde mid eve bağırsak sorunu yaşanabilir.

Bebeklerde öksürükle mücadele ederken doğal yöntemlere başvurulacaksa bebeklerin ek gıda tüketimine başlamış olması gerekir. Ek gıdalar içerisinde bazı doğal ürünleri vererek, bebeğinizin öksürüğünü büyük ölçüde kesebilirsiniz. Ama mutlaka bu tür ürünleri kullanırken bebeğinizin alerjik reaksiyon göstermemesine de dikkat etmeniz gerekir.

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK PROBLEMİ İÇİN MEYVE ÇAYI

Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan sürekli öksürük durumunda doğal yöntemler kullanılabilir. En bilinen doğal yöntemler arasında meyve çayı gelmektedir. Meyve çayı aslında karışık bir çaydır. Çayın içerisine çeşitli meyveler ekleyerek, bebeğinizin öksürüğünü kısa sürede kesebilirsiniz. Bu karışım için öncelikle 1 elmaya ve kabuğuna ihtiyacınız olacaktır.

1 adet elmayı soyarak bir kabın içerisine koyun. Üzerine elmanın kabuklarını ve bir kaç adet çekirdeğini de ekleyin. Karışımın üzerine biraz ıhlamur ve bir miktar karanfil eklemelisiniz. Karanfili çok fazla eklememeye dikkat edin. Çünkü kokusu çocukları rahatsız edebiliyor. Ayrıca dilerseniz boğaz yumuşatması açısından karışımın üzerine tarçın kabuğu da ekleyebilirsiniz. Bunu çay şeklinde demleyerek, 1 yaşından büyük çocuklara ılık şekilde içirebilirsiniz.

BEBEKLERDE BOĞAZ KURULUĞUNU GİDERMEK İÇİN TEREYAĞ

Bebeklerde görülen öksürüklerden birisi de boğaz kuruluğundan kaynaklanan öksürük türüdür. Bu kuruluğu ve öksürüğü gidermek için tereyağ ile pekmezden yardım alabilirsiniz. Öncelikle 2 çorba kaşığı tereyağı ile 1 çorba kaşığı pekmezi küçük bir su içerisinde kaynatın. 1 bardak su olması yeterlidir. Daha fazla su karışımın özelliğini yitirmesine neden olabilir.

Öksürüğü çok hızlı şekilde kesen terayağ ve pekmez lezzetli ve kokusuz bir içecektir. Lezzeti sayesinde çocuklara kolaylıkla içirilebilir. Bu karışımın bebeklere 8 aydan sonra verilmesi önerilir. Ilık şekilde tüketildiğinde öksürüğü anında kesen tereyağ ve pekmez karışımı ayrıca bir vitamin deposu özelliği gösterir.

Önceki İçerikBebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikBebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali