Burun tıkanıklığı bebeklerde ve çocuklarda çok yaygındır. Bu problem genellikle ciddi değildir ve küçük bir müdahale sayesinde geçer. Ancak tıkanmış bir burun, özellikle beslenme ve uyku zamanlarında bir bebekleri ekstra olarak rahatsız edebilir. Burun tıkanıklığının çeşitli nedenlerini ve bebeğinizin hayal kırıklığını azaltmak için neler yapabileceğinizi keşfedin.

Burun tıkanıklığı nedir?

Burun tıkanması, iltihaplı kan damarları şiştiğinde oluşur. Buna; soluduğumuz hava kirleticiler, kimyasal dumanlar, toz, polenler, küf, öksürme ve hapşırma gibi diğer mikroplar neden olur. Burnumuz bir filtre görevi görür. Vücudumuzun bağışıklık savunmasının tanıdığı, burnumuza giren herhangi bir şey, orada olmamalıdır. Bu nedenle burun mikropların ve diğer hava kirleticilerin vücudumuza girmesini engeller. Filtreleme işlemi sonrasında oluşan şişlik, burun zarlarını aşırı miktarda sümük üretmesi için uyarır. Mukus, vücudumuzdan kurtulmak istediği her şeyi temizlemek için üretilir.

Burun Tıkanıklığı Ciddi Bir Problem midir?

Burun tıkanıklığı bir semptom olduğundan kendi başına kısa vadede genellikle ciddi değildir. Bununla birlikte, burun tıkanıklığına neden olan rahatsızlık veya hastalık, ciddi olabilecek başka semptomlara veya sorunlara da neden olabilir. Burun tıkanıklığına bağlı solunum güçlüğü bazen bebeğin düzgün beslenme yeteneğini etkileyebilir ve bu durum bebeğe rahatsızlık verebilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne Sebep Olur?

İşitme problemleri ve gecikmiş konuşma gelişimi, sıklıkla uzun süreli burun tıkanıklığı ile ilişkili olan kulak enfeksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yaşamın ilk yıllarında burun tıkanıklığının ortak nedenler arasında vücudun dış dünyayı net olarak tanıyamaması ve burnun filtreleme konusunda daha hassas olması sayılabilir.

Burun Tıkanıklığının Tedavisi

Reçetesiz satılan ilaçlar semptomları tedavi eder ancak sebebini tedavi etmek için hiçbir şey yapmaz. Semptomların hafif olduğu durumlarda tedavi gerekli değildir. Çocuğunuzun doğal savunması sorunu zamanla iyileştirir. Semptomların daha zorlayıcı olması durumunda, bebeğiniz veya çocuğunuz için kullandığınız ilaçlar için yardımcı olabilir. Hiçbir ilaç tüm çocuklar için iyi sonuç vermez ve tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir. İlaç kullanmanın avantajları ve dezavantajları dikkatlice tartılmalıdır. Bebeğinizin burun tıkanıklığı konusunda endişeleniyorsanız, ilacı kullanmadan önce bir doktora görünmeniz akıllıca olur.

Tuzlu Burun Damlası Yardımcı Olabilir

Sudaki sodyum klorür tuzlu çözeltisi, burun damlalarında bulunur.  Tuzlu burun damlaları veya spreyleri, burnu yıkamak için yardımcı olabilir. Tuzlu burun damlaları, kuru hava ile tahriş edilen burun geçişlerini nemlendirmek için de kullanılabilir. Çocuğunuz burun damlası kullanamayacak kadar küçükse burun aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Burnu tıkayan ve halk arasında sümük olarak adlandırılan yapı kalın ve yapışkansa, her bir burun deliğine burun damlası koyarak burnu gevşetebilirsiniz.

Buharlaştırıcılar ve Nemlendiriciler

Buharlaştırıcılar veya nemlendiriciler kuru havayı nemlendirmede yardımcı olabilir, ancak diğer nedenlerden dolayı burun tıkanıklığını gidermek için çok az bir etkiye sahip olacaktır. Buharlaştırıcı akışkanlar, soğuk algınlığı semptomlarını azaltmada kanıtlanmış bir yarar sağlamaz. Yine de bir nebze olsun nefes almanızı kolaylaştırabilirler. Buharlaştırıcılar ve nemlendiriciler doğru şekilde temizlenmediğinde, bebeğinizin nefes alması için havada dolaşan mikropları ve küflerin üremesine neden olabilir.

Bunları Sakın Yapmayın

Burun tıkanıklığı, iltihaplı kan damarlarından kaynaklandığından, mukusu çıkarmaya çalışmak sadece küçük, geçici yarar sağlar. Bir burun aspiratörü kullanarak burnunu temizlemede çocuğunuza kızmak buna değmeyebilir, bu nedenle bunu yapmanız şart değildir. Çocuğunuzun burun deliklerine  pamuklu çubuk takmayın, zira yarardan daha fazla zarar verebilirsiniz. Aynı zamana küçük çocuklarda sıklıkla kullanılan küçük çatal iğne de olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Çocuk, siz mukusu temizlemeye çalışırken iğnenin ucunu içine çekebilir ve çatal iğne kalıcı olarak beyne hasar verebilir.

Önceki İçerikBebeklerde İsilik Nasıl Geçer ? | Bebeklerde isilik tedavisi
Sonraki İçerikBebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali