Bebeklerin Gazı Nasıl Çıkartılır?

 

Bebekler doğduktan sonra 3 hafta ile 3 ay arasında yoğun olarak gazları olmaktadır. Sadece 3 hafta ile 3 ay ile sınırlı değil tüm bebeklerde gaz sorunları olmaktadır. Bebeklerin sindirim sistemi tam olarak gelişmediğinden  anne sütü ve ek gıda ile anne bebeğin sindirim sistemini güçlendirmek bebeğin büyümesine yardımcı olmak ve hastalıklardan korumak gibi görevi vardır. Bu yüzden anne yediği besinlerle bunu sağlamış olur.

Bebeğin gaz problemlerini en çok meydana gelmesinin sebebi ise annenin beslenme stilidir. Anne her türlü gaz yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Bunun yanında annelerin en büyük problemi gazı çıkartmaktır. Bebeğin gazını karnına masaj yaparak hazımsızlığını giderebilirsiniz bunun yanında sıcak havlu ile ayağının altına dokundurarak bebeğinizin gazını çıkartmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde bebeğin bebek yağı ile karnını ovarak ve bebeğin ayaklarını karnına doğru ileri geri çekerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz


Bitkisel Yollarla Gaz Çıkartmak

en etkili yollardan biri olan anason çayı ile bebeğin gazını çıkartabilirsiniz anasonun yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliğinin yanında bebeklerde gaz çıkartıcı özelliğe sahiptir. Bunun yanında bebeklerde uyku yapıcı özelliğe de sahiptir. Anason tohumunu cezveye attıktan sonra üzerine bir bardak su 5-10 dakika kaynattıktan sonra kapatıp 10 dakika boyunca dinlenmeye bıraktıktan sonra bebeğinizin biberonuna koyup verebilirsiniz.

Bunun yanında çörek otu yöntemi de çok etkilidir bir kaşık çörek otunu cezveye koyduktan sonra üzerine bir bardak su ekleyip bir hurma ile bir tür kaynatıp kapatınız daha sonra çocuğunuza bir çay kaşığı gaz sorun yaşadığında veriniz.

Doktor tavsiyesi olmasını istediğiniz bir tarifi istiyorsanız Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun tarifi de uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Bir çay kaşığı toz kimyonu bir bardak su ekleyerek cezvede bir tür kaynattıktan sonra kapatarak bir tülbent yardımıyla sözünüz daha sonra soğuduktan sonra bebeğinize bir tatlı kaşığı veriniz.

Önceki İçerikKolik Bebek Nedir ? Nedenleri Ve Tedavisi
Sonraki İçerikBebeklerde İsilik Nasıl Geçer ? | Bebeklerde isilik tedavisi
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali