Peki Her Kadın Doğru Anne midir?

Kadın anne olduktan sonra yeryüzüne gelen bu melek için her şeyi feda edebilecek duruma gelir. Bazı kadınların doğum yapması onlara verilen bu anne hitabı ne yazık ki yerinde olmamaktadır. Çocuk bu anne eksikliği ile yanlış yapmaya meyilli bireyler olmaktadır. O yüzdendir ki her kadın anne maalesef olamamaktadır. Öbür yandan varlığını çocuğuna adamış bir anne vardır. Peki, ne kadar iyi bir annedir? Ne kadar doğru bir çocuk yetiştirir?

Çocuk Yetiştirmede Anne Faktörü

Anneler çocuklarını ya çok fazla dinleyerek öz güveni aşırı bireyler yetiştirir, geleceğe hayırı bilmeyen ebeveynler meydana getirir ya da “çocuk o anlamaz”, “büyüklerin yanında konuşulmaz” “saçmalama” gibi cümleler ile çocuğu bastıran ve bunu fark etmeyerek içine kapalı, sorunlu bireyler yetiştirir. Sevgilerinin dozunu çocuk eğitmekte iyi ayarlayamayan anneler yanlış formüller ile deney yapan kimyagerlere benzer ve sonuç hüsrandır.

Ülkemizde geleceğin nesilleri sorunlar ile mücadele edemeyecek kadar şımartılmış, bir çocuğun sorunlarından büyük problemler ile boğuşarak çocukluğunu kaybetmiş bireyler yetişmemesi için uzmanların liderliğinde gerçekleşen programlar düzenlenmektedir. Bu programlara katılım hem anne hem de çocuk için ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan etkinliklerin, sunumların ve program hedefi doğrultusunda gelişim gösterildiği aşikardır. Örneğin Kişisel Gelişim Uzmanı- Yazar Sıtkı Aslanhan hocamızın liderliğinde gerçekleşen programlarda anne – çocuk ilişkileri ele alınmakta ve güzel sonuçlar elde edilmektedir.

Anne-Çocuk Etkinlik-Program Yararları

Çocuklarının doğduğu andan büyüme evrelerinin her aşamasında yanında olan annelerin davranışları, çocuk ile kurduğu iletişim, arkadaşları arasında olan etkileşim vb. tüm detaylar gelişim bir parçası olmaktadır. Örneğin iki yaşındaki çocuğu ile oyun oynayan bir annenin çocuğu üzerindeki etkisi olumludur. Yalnızca bunun için annesi değil babası da tabi ki önemlidir. Lakin bilindiği üzere çocuk büyütmek, yetiştirmekte babadan ziyade anne daha önceliklidir.

Bu yüzden gelişim programları anne-çocuk başlığında aslında ebeveyn- çocuk konusuna değinir. Aile kavramının değerini bilen ebeveynler, bilinçli bireyler mutlu çocuklar ve geleceğin mutlu yetişkinlerine anne-babadır. Her ailenin, özellikle annelerin bu yolda görevi büyük, yükü ağırdır. Zaten bu yüzden cennet annelerin ayakları altındadır.

Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Etkinlikler :

Yakında …

 

Sonraki İçerikBebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz