Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testleri kadınların adet dönemlerinin gecikmesiyle beraber yapılan bir test türüdür. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar hamilelik durumundan şüphelenerek evde hamilelik testi yapabilir. Hamilelik testleri kadınların evde testi uygulayabilmesi açısından oldukça kolay bir uygulamaya dönüştürülmüştür. Uygulamada bazı aşamaları yaparak, kolaylıkla şüphelerinizi giderebilirsiniz.

Hamilelik testini bir eczaneden alabilirsiniz. Aldığınız hamilelik testinin içeriğindeki kitapçığı mutlaka okumanız önerilir. Ardından test çubuğunda belirtilen idrar bölmesine doğru şekilde idrarınızı yapmalısınız. İdrarınızı doğrudan bu bölmeye akıtmak yerine daha önce dışarıya akıtmış olmanız gerekir. İdrarınızı yaklaşık olarak 5 ya da 10 saniye boyunca test üzerine akıtmanız gerekir. Bu süre hamilelik testinin markasına ve çeşidine göre değişir.

HAMİLELİK TESTİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

-Hamilelik testini uygulamadan önce mutlaka son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir.
-Hamilelik testinin en doğru sonuç verdiği zamanlar gündüz saatleridir. Çünkü saat ilerledikçe kişinin su içme ve sıvı alma durumu artacaktır. Bu sebeple, idrarda fazla su olduğu için test çok doğru sonucu vermeyecektir.
-Testi uygulamadan önce 2 saat kadar su ve sıvı alımı durdurulmalıdır.
-Hamilelik testinin içeriğinde yer alan kitapçığı çok iyi okumalı ve tüm talimatlara uygun davranmalısınız.
-Test için ne kadar süre beklemeniz gerektiği genellikle kitapçıklarda yazacaktır.
– Hamilelik testini yaparken idrarınızı doğru süre boyunca doğru alana akıtmaya dikkat etmeniz gerekir.
-Testin sonuçlanmasını beklerken, çubukta bulunan sembollerin yukarı çevrildiğinden emin olmanız gerekir.

HAMİLELİK TESTİNİN SONUÇLANMA SÜRESİ

Hamilelik testinin sonuçlanma süresi genellikle testin markasına ve çeşidine göre değişir. Bazı testlerde bu süre 5 dakika iken bazı testlerde 10 dakika olabilmektedir. Hamilelik testinin ne kadar sürede sonuçlanacağı testin içeriğinde yer alan kitapçıkta yazacaktır. Bu kitapçık sayesinde testin ne kadar sürede sonuçlanacağını öğrenebilirsiniz.

Kitapçıkta testin sonuçlanması ile ilgili süre belirtilmiş ise mutlaka bu süre bitene kadar beklemeniz gerekir. Bekleme esnasında testi düz bir zemine koyarak, test üzerindeki ekranın yukarı bakmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca test sonucuna kitapçık içerisinde yer alan sembollerin ne anlama geldiğini de görebilirsiniz. Genellikle tek çizgi olması negatif sonu., çift çizgi ise pozitif sonuç demektir.

EVDE YAPILAN HAMİLELİK TESTLERİ NE KADAR GÜVEN VERİCİDİR?

Gelişen sağlık sektörü ile beraber evde yapılan hamilelik testlerine olan güven de artmıştır. Evde yapılan hamilelik testi uygulaması olumsuz çıkmasına rağmen kişi hamile kalmışsa bu genellikle kişinin yanlış uygulama yapmasından kaynaklanmaktadır. Beta HCG testi hamilelik ile ilgili en net ve doğru cevabı veren testtir. Bu test olumsuz ise kişinin hamile olmadığı anlaşılır.

Kişi kendinin hamile olduğundan eminse ikinci bir test ile yeniden uygulama yapabilir. İkinci testin farklı bir marka test olması da önemlidir. Ama hamilelik testlerinde %99 oranında doğru sonuç alma imkanı da bulunmaktadır.

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN UYGULANMALIDIR?

Hamilelik testi özellikle evde yapılacaksa belirli bir sürenin sonunda uygulanmasında fayda vardır. Özellikle adet gecikmesi yaşayan her kadın doğrudan evde hamilelik testine başvurur. Bu başvurma aşamasında süre oldukça önemlidir. Uzmanlar, evde hamilelik testi uygulamasında doğruluk oranının süre ile paralel olduğunu savunuyor.

Adet gecikmesi yaşayan kadınlar gecikme durumundan 14 gün sonra evde hamilelik testi uygulaması yapmalıdır. Bu süre sonrasında testin doğruluk yüzdesi daha çok artacaktır. Erken yapılan testlerde bazen hamilelik hormonları idrara yansımaz. Bu sebeple, yanıltan sonuçlar elde edilebilir. En doğru ve net sonuçları elde etmek istiyorsanız adet gecikmesinden sonra 14 gün beklemeniz ve testi bu sürenin sonunda yapmanız önerilir.

Önceki İçerikHamilelikte Adet Görülür Mü?
Sonraki İçerikKolik Bebek Nedir ? Nedenleri Ve Tedavisi
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali