Hayatımızı sağlıklı devam ettirebilmek için doğru beslenmenin önemi büyüktür. Tabii ki sizinle beraber büyümek zorunda olan o ufacık canlının da yaşama tutunması için sağlıklı beslenmesi şarttır. Gebelik boyunca doktorun tavsiye ettiği besinler özenle tüketilmelidir. Mevsime uygun doğru sebze ve meyvenin vücuda alınması için dikkat edilmelidir. Sıradan bilinen gıdaların aksine uzmanlar hamilelikte besin değeri yüksek olan yiyeceklere yönelmeyi doğru bulurlar.


Başlıklar

Chia Tohumu Nedir?

Son yıllarda oldukça popüler olan Chia, minik siyah tohumlara verilen isimdir. Chia tohumları özellikle diyet listelerinde çok yönlü olması sebebiyle kullanılır. Usulüne uygun tüketildiği ve aşırıya kaçılmadığı müddetçe bu tohumları yemenin herhangi bir sakıncası yoktur. Suda ve veya sütte yaklaşık iki saat bekletilerek yumuşamaları sağlanırsa ağza sert gelmeyecektir.

Chia Tohumu Neden Faydalıdır?

Vejetaryen ve vegan diyetlerinin baş tacı Chia tohumudur. Muhteşem bir protein kaynağı olan Chia’nın içinde Omega – 3 yağları, vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Chia enerji verici bir besin olarak da bilinir.

Chia Tohumu Hamilelik Döneminde Tüketilebilir Mi?

Hamileyken daha fazla araştırmacı ve seçici olan anne adayları Chia tüketmek istediklerinde de bunun güvenilirliğini sorgulayacaklardır. Besin değerinin yüksek olması hamilelikte anne ve bebeğin beslenmesi açısından oldukça iyi gelecektir. Çok fazla tüketmemek şartıyla hamilelikte Chia tohumu yemekte bir sakınca görülmemektedir. Hamileliğinizi takip eden doktorunuza danışarak, Chia tohumunu nasıl ve ne şekilde yiyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Chia Tohumları Hamilelikte Nasıl Tüketilir?

Aldığınız ürünlerin organik olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Güvenli satıcıları tercih etmeli ve muhakkak son tüketim tarihini okumalısınız. Eğer güvenilir bir markadan Chia tohumu satın almışsanız artık nasıl tüketebileceğinizi merak etme vakti gelmiş demektir. O halde aşağıda maddelediğimiz bilgilere bir göz atmaya ne dersiniz?

 • Chia tohumlarının tadı hafiftir. Lezzetli ve sağlıklı bir besin olmaları tercih edilmelerini de artırır. Herhangi bir besinle karıştırmadan atıştırmalık olarak çiğ tüketilebilirler.
 • Chia tohumlarını yaptığınız yemeklerle beraber yiyebilirsiniz. Atıştırmalıklarınızın yanında az miktarda yiyeceğiniz Chia tohumu hem doyurucu hem besleyici özelliğiyle sürekli yemek yemenizi frenleyecektir.
 • Kendinize zengin içerikli smoothie hazırladığınızda üzerine biraz Chia tohumu serpiştirerek lezzetine lezzet katabilirsiniz.
 • Hamilelik döneminde yoğurt mutlaka tüketilmelidir. Chia’nın lezzet olarak en yakıştığı yerlerden biri de yoğurttur.
 • Öğününüzü hafif, sağlıklı ama doyurucu geçirmek istiyorsanız salata yahut mısır gevreği tercih edebilirsiniz. Tabii doyurucu olmaları için Chia’ya ihtiyacınız olacak.
 • Hep tuzlu yiyeceklerle tüketilmesi gerek gibi bir anlatım sergilemek istemeyiz. Siz Chia tohumlarını bir de pudinglere ve tatlılara ekleyerek deneyin.

Hamilelikte Chia Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Fetüsün sağlıklı gelişmesi için anne adayının yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bebeğime ve kendime yetiyor muyum? Bebeğim kilo alır mı? Çok kilo alırsam ne olur? Gibi binlerce soru işareti annenin aklını kurcalar. Unutmayın ki çok fazla yemek ne size ne de bebeğinize yarayacaktır. Sağlıklı beslenmek, doğru yerde doğru gıdayı almak, besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmek önemlidir. Bebeğin 9 ay boyunca sağlıkla büyümesi ve annenin mide rahatsızlıkları yaşamaması için doktorunuzun verdiği hamilelik diyetine kesinlikle uymalısınız. Hamilelik döneminde kurtarıcı bir besin olan Chia tohumlarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Muhteşem bir lif kaynağı olması yaşadığınız kabızlık problemini önleyecektir.
 • Demir eksikliğinin önüne geçmek için Chia tohumu doktorunuzun tavsiyesiyle önerilen miktarda tüketilebilir.
 • Kemiklerin güçlenmesini destekler
 • Şeker seviyesinin dengesizliği sağlığı olumsuz etkileyeceği için hamilelik döneminde şekerin kontrol altında tutulması gerekir. Yapılan araştırmalara göre Chia tohumları artan kan şekerini düzenleyebilir.
 • Omega – 3 yağ asidi içermesi sebebiyle fetüsün gelişiminde olumlu rol oynar.
 • Gebelik döneminde aşırı kilo almanın önüne geçmek için Chia tohumları tüketmek sık acıkmalar için birebirdir.
Önceki İçerikHamileyken düşüğe sebep olabilecek bitkiler nelerdir?
Sonraki İçerikAnne Olduktan Sonra Öğrenilebilecek 6 Önemli Şey
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali