Başlıklar

Bebeğin Yatış Pozisyonuna Göre Cinsiyet Tahmini

 

Anne kelimesinin karşılığı her ırkta, her dilde, hatta her türde aynıdır. Kutsallık.
Anne yalnızca doğuran değil aynı zamanda çocuğun bakımını üstlenen ve hatta doğurmadığı halde bir başkasının çocuğunu evlat edinen kutsal varlıktır. Bu yüce duygu, genç kız olduğu andan itibaren her kadının en büyük hayalidir.

Hamilelik

Mutlu bir yuva kurmak için harcanan emek ve duyulan heyecan, zamanla yerini bebek sahibi olmaya bırakır. Hamilelik haberi ile birlikte akıllarda oluşan tek soru işareti cinsiyettir. Çoğu ebeveyn bebeğinin cinsiyetini doğum anına kadar öğrenmeyerek heyecan yaşamak isterken, meraklı anne baba adayları işi şansa bırakmayarak soluğu doktorlarında alırlar. Cinsiyeti her ne olursa olsun en önemli gerçek, bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alacağınız o mucize anıdır.

Cinsiyet Tahminleri

Gebeliğin 16. haftasının gelmesini büyük bir heyecan ve merak ile bekleyen ebeveynler, ultrasondan önce ufak testler ve eski yöntemler ile cinsiyet tahminlerinde bulunurlar.Çevrenizden de bu konu hakkında fazlasıyla öneri alırsınız. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan en popüleri “Çin Takvimi”dir. Bu yöntemin doğruluğu bilimsel bir kaynakla kanıtlanmasa da deneyenlerin %90’ı doğruluk payı olduğunu belirtiyor.

– Kalp Atışı

Bilimsel bir karşılığı olmamasına rağmen üretilen teoriye göre erkek ve kız bebeklerin, anne karnında farklı sayıda kalp atışı olduğunu deneyimlemektedirler.
Kız bebeklerin kalp atışı 140 ve üzeri olurken, erkek bebeklerin ise 140 ve altında seyretmektedir. Bilimsellikten uzak olan bu yönteme göre kalp atışı ve cinsiyet arasında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır.

– Alyans Testi

Anne düz bir şekilde yatırılır. İnce bir ipliğe ya da anne adayının saçına takılan alyans annenin göbeğinin üstüne tutulur. Eğer yüzük daireler çizmeye başlarsa kız bebek, ileri geri sallanmaya başlarsa erkek bebek olduğu anlamı çıkarılır. Bu yöntemin dayandığı bilimsel bir araştırma yoktur.

– Sabah Bulantıları

Kız bebekler için hormonlar ekstra çalıştığından,bulantılar güm boyu sürmektedir. Eğer bebeğiniz erkek ise sabah bulantıları yaşamazsınız, ancak durum tam tersi ise kız bebek sahibi olacağınız tahmin edilir. Diğer yöntemler gibi bu tahminin de bilimsel bir dayanağı yoktur.

– Ağırlık

Bu yönteme göre eğer erkek bebek bekliyorsanız aldığınız kilolar göbeğinizin önünde toplanırken, tüm kilolar kalça ve belinizin yanında yer alıyorsa kız bebek beklediğinize inanılır. Bilimsellikten tamamı ile uzak bir inanıştır.

– Bebeğin Pozisyonu

Anne ve babaların doğruluğundan en çok emin oldukları ancak en çok yanılgıya düştükleri yöntemlerden bir tanesi bebeğin anne karnındaki pozisyonu ile cinsiyet belirleme yöntemidir. Eğer göbeğiniz yüksek ise bebeğiniz kız, düşük ise erkek bebek dünyaya getireceğiniz düşünülür. Ancak inanılanın tam tersine, göbeğinizin şekli tamamen karın kaslarınız ile ilgilidir.

Bebeğinizin anne karnındaki yatış pozisyonu cinsiyet belirlemede ne yazık ki bilimsellikten uzak bir yöntem olsa da çoğu anne adayının deneyimlerine göre bebek kesenin sağ tarafında kalıyorsa kız, sol tarafında kalıyorsa erkek bebek olduğu gözlemlenmiştir. Bilimsel bir dayanağı olmamasına rağmen çeşitli site ve forumlarda bebeğini dünyaya getirmiş anneler tarafından bu yöntemin doğruluğu kanıtlanmaktadır.

Herhangi bir hayal kırıklığına uğramamak adına gebeliğinizin 16. haftasına kadar bu çeşitli yöntemleri yalnızca eğlenmek ve eşinizle keyifli vakit geçirmek için denemelisiniz. En sağlıklı ve doğru cevabı size 16. haftada gireceğiniz ultrason kontrolü verecektir.

Gebeliğinizi keyifli ve konforlu geçirmeye çalışın. Cinsiyetten daha önemlisi sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini tamamlamasıdır. Dünyaya getirdiğiniz, sizden bir parça olan bebeğinizi gördüğünüz anda cinsiyet gibi önemsiz kavramlar tüm anlamını yitirecektir.

Önceki İçerikYeni Doğan Sarılık Dereceleri – Evde Sarılık Tedavisi
Sonraki İçerikHamilelikte Adet Görülür Mü?
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali