Anne olduktan sonra kadınlar için artık hayat bambaşka akar. Bu hem kendileri hem bebekleri için değişmeleri gerektiği anlamına gelir. Tabii pozitif bir şekilde! Anne olmayı istemek ciddi bir karardır ve beraberinde sorumluluk altına girmeyi getirir. Canınızdan bir can daha vardır artık. İşte bu sebeple anne olduktan sonra değişen şeyler gözle görülür, kalple hissedilir!

 

Büyük Konuşmayın!

Anne olmak insana büyük konuşmamayı öğretir. Neden mi? Çünkü inanın o çok eleştirdiğiniz annelerin her yaptığınızı yapacağınız günler muhakkak gelir. Ekrandan uzak büyüsün çocuğum dersiniz, çocuğunuz teknolojiden bağımsız bir gün geçiremez. Benim çocuğum asla mama yemeyecek dersiniz, karnı doymadı mı acaba diye düşünürken bir anda mama verirken bulursunuz kendinizi… En iyisi hiç yorum yapmamaktır. Çocuk bu!

 

Koşulsuz Sevgi

Çocuğunuzla aranızdaki sevgi bağı sımsıkı ve sıcacık olsa da bazen sabrınızı öyle zorla ki kaçıp gitmek istersiniz. Bu durumda bile ona sevginizi gösterebilirsiniz. Şart koşmadan sevmek, sevginin en saf halidir. Yaramazlıklarına kızsanız bile ona verdiğiniz sevginin büyüklüğü asla küçülmez. Annelerin evlatlarını sevmek için sebebi çoktur

 

Yalnız Olmamak

Annelerin de yalnız kalmaya ihtiyacı vardır demiş olabilirsiniz. Bu iddialı cümleyi bir kenara süpürün. Evet, kendinizle baş başa kalmak isteyebilirsiniz ama unutmayın bu artık sadece tuvalette mümkün! Çocuğunuzla vakit geçirdikçe ve sizden bir şeyler öğrendiğine şahit oldukça beraber olmaktan büyük keyif alacaksınız. Enerji depolamaya ihtiyaç duydukça ailenizden yahut herhangi bir yardımcıdan destek almak da anneliğe dahi tabii… Unutmayın mutlu anne mutlu çocuk!

 

Yeni Bilgiler Öğrenmek

Eğlence programları, diziler yerini araştırma saatlerine bırakacak. Çocuğum çok huysuz acaba diş mi çıkarıyor? Uyumayan çocuk için öneriler nelerdir? Bebekte yeşil renk kaka ne anlama gelir? Gibi birbirinden ilginç soruların cevabına hâkim olabileceksiniz. Bazı annelerin doktordan daha doktor, pedagogdan daha pedagog olduğunu biliyor muydunuz? İşte bunlar hep annelik iç güdüsüyle birleşen öğrenme isteğinin bir sonucudur. Çocuklar hakkında öğrenilecek o kadar fazla bilgi vardır ki, hayatınızın hızla değişirken sizde değişmeye başlarsınız. Her anne kendi çocuğunun ansiklopedisidir. Unutmayın!

 

Sabırlı Olmak

Sabır annelerin kalesi mahiyetindedir. Anne olmadan önce kendini sabırlı sananlar anne olduktan sonra sabrın ne demek olduğunu öğrendiklerini söylerler. Çocuk olmadan önce düz bir hayat yaşarken çocukla evin içinde bile hareketli dakikalar geçirilir. Bazen bu ne bitmek bilmeyen enerji! Diye haykırmak isteseniz de sadece çocuğunuzu tebessüm ederek izlemekle yetinirsiniz.

Annenizin Değerini Anlarsınız

Hani yıllarca anneniz demişti ya, anne olunca anlarsın diye… İşte bu anlamak o anlamak diyebiliriz. Yorulmak, üzülmek, sevinmek, endişelenmek, korkmak tüm bu duyguları olması gerektiğinden fazla hissedeceksiniz çocuk sahibi olduğunuzda. Kaygılarınız arttıkça annenizin size çocukken nasıl da hassas davrandığı gözünüzün önüne gelecek. Tıpkı annenize benzeyeceksiniz. Hatta çocuğunuza gün gelecek sizde anne olunca beni anlarsın diyeceksiniz. Bu mükemmel döngü hayattaki en güzel durumlardan biridir.

 

Güçlü Olmak

Annelik hissiyle beraber gücünüz de artar. Çocuğunuzu koruma güdüsüyle artık hareket edeceksiniz. Size muhtaç bir bebek dünyaya geldiği için kendinizi her şarta hazır hissedeceksiniz. Anne olmanın en zor ama en güzel yanlarından biride kadının kendi gücünü keşfetmesidir. Güçlü anne, güçlü birey yetiştirir. Bu bireyler toplumu oluşturur. Çocuğunuzun attığı her adımı verdiği her kararı saygıyla karşılamak da annenin güçlerinden biridir. Hayatı yavaş yavaş çocuğa öğretmek onu karşılaşabileceği zorluklara hazırlamak annedeki gücün çocuğa geçmesine yardımcı olur.

Önceki İçerikChia Tüketmenin Hamilelik Dönemine Etkileri Nelerdir?
Sonraki İçerikSezaryen Doğum mu? Normal Doğum mu?
1989 Fransa Doğumlu Eğitimini Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Okuyarak Tamamlayan ve iş hayatına Bir Girişimci olarak devam eden , Şimdilerde 2 çocuk annesi olarak onları doğru bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen bir birey olarak devam etmektedir. İletişim : info@annelikbilgileri.com Facebook : https://www.facebook.com/selin.akcali